Plus Discount a investit 1,5 milioane euro la Piatra Neamt
Data publicarii: 28-03-2007 | AfaceriPlus, reteaua de magazine de tip discount, a investit 1,5 milioane euro pentru a deschide la Piatra Neamt cel de-al 38-lea supermarket al lantului din Romania, care se inscrie in programul de expansiune la nivel national, a informat, miercuri, un comunicat al companiei.
Noul magazin de proximitate Plus are o suprafata aproximativa de 1.230 metri patrati, dintre care 960 metri patrati suprafata de vanzare si 270 metri patrati spatii aferente si dispune de 60 de locuri de parcare.
"Magazinul Plus de la Piatra Neamt este cea de-a patra deschidere din acest an, urmand ca pana la sfarsitul lui 2007 sa mai lansam in jur de 26 de magazine, majoritatea in orase noi", a declarat directorul general Plus Discount Romania, Uwe Klostermann. Incepand cu luna aprilie, locuitorii orasului Piatra Neamt vor avea la dispoztie doua magazine Plus. "Cu cel de-al doilea magazin care va fi deschis in a doua jumatate a lunii aprilie, dorim sa inchidem circuitul, completand astfel acoperirea geografica pentru acest oras", a adaugat directorul Plus Discount Romania.
Magazinele Plus ofera o gama de peste 1.500 de produse, incluzand atat produse alimentare de baza, legume si fructe proaspete, carne proaspata in regim de autoservire, produse refrigerate si congelate, cat si produse nealimentare tip detergenti, cosmetice, hrana de animale, articole de uz casnic, electrice si electrocasnice.
Plus este marca a grupului Tengelmann si exista pe piata germana de peste 30 de ani. Compania este prezenta cu peste 4.100 de magazine Plus in noua tari europene: Gemania, Austria, Ungaria, Polonia, Cehia, Spania, Portugalia, Grecia si Romania. Grupul Tengelmann este prezent in 16 tari, operand peste 7.300 de magazine, cu o cifra anuala a vanzarilor de aproape 27 de miliarde de euro. La nivel global, magazinele Plus inregistreaza vanzari de aproximativ 8,5 miliarde de euro.
Jucatorii concurenti pe segmentul retailului de tip discount din Romania sunt miniMax Discount, Kaufland, XXL Megadiscount si Penny Market.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii