La Biroul de Credit ajung doar restantele mai mari de 10 lei
Data publicarii: 27-02-2007 | Finante-Banci
Profilul rau-platnicului
Profilul restantierului la credite se pastreaza, ne-a declarat Serban Epure. "Barbatii sunt mai rau-platnici decat femeile. Prin urmare, portretul-robot al restantierului arata in felul urmator: barbat, din Bucuresti, cu varsta intre 35 si 39 de ani, restanta de valoare mica, la un credit de consum", afirma Epure. De altfel, cel mai mare volum de credite acordat este in Capitala, unde se inregistreaza si cele mai multe restante. "Nu cred ca pe o perioada foarte scurta se va schimba acest profil. Poate va avea loc doar o migratie, pe masura ce va trece timpul, spre grupa urmatoare de varsta", este de parere directorul general al Biroului de Credit.
Gradul de risc curent
Biroul de Credit calculeaza, la solicitarea bancilor, un indicator numit grad de risc curent. Practic, daca in baza de date a Biroului o persoana figureaza cu o restanta, se inmulteste valoarea acesteia cu numarul zilelor de intarziere. Biroul de Credit efectueaza doar aceasta operatie aritmetica si o transmite mai departe catre institutia care solicita raportul respectiv. "In functie de indicatorul calculat de noi, bancile includ clientul respectiv intr-o anume grupa de risc, conform normelor interne.
De exemplu, daca gradul de risc curent calculat de noi este 100, o banca poate considera acest grad 100 ca fiind satisfacator si sa acorde un alt imprumut clientului respectiv, in timp ce o alta poate considera aceasta valoare ca fiind maxima si sa refuze accesul la credit. Noi transmitem acest grad de risc curent al solicitantului de credit, fara insa a impune prin aceasta un anumit comportament din partea bancilor. Este treaba institutiilor de credit sa aprecieze informatia pe care noi o furnizam", a declarat Serban Epure.
Romanii au invatat sa lucreze direct cu Biroul de Credit
In fiecare zi, Biroul de Credit primeste in jur de 70 de solicitari din partea persoanelor fizice. Acest fapt demonstreaza ca o parte dintre cei care doresc sa obtina un imprumut sau au deja unul au invatat sa lucreze cu "politia creditelor". Solicitarile primite din partea populatiei vizeaza fie verificarea informatiilor primite de la o banca, fie obtinerea unui raport inainte de a solicita un imprumut.
8 banci furnizeaza si informatii pozitive
La sistemul Biroului de Credit participa 23 de banci care detin o cota de piata de 97%, sase societati de credit de consum, o firma de leasing si o companie de asigurari. Cu informatii pozitive participa opt din cele 23 de banci, doua societati de credit de consum si compania de leasing dau si informatii pozitive. "Este greu sa estimez momentul in care toate bancile vor face si raportari pozitive. Avem si sprijinul BNR in acest sens. Am sperante mai mari ca anul acesta vom ajunge la o cota de piata semnificativa si cu informatiile pozitive", a precizat Epure.
Cum se "sterg" restantele din baza de date
Biroul de Credit nu poate "sterge" restantele unei persoane. Singura institutie care poate solicita acest lucru este banca sau societatea de credit care a facut raportarea catre Birou si doar in situatii justificate. Nu putine au fost cazurile de titulari cu credite achitate care apareau ca rau-platnici. Explicatia, eroarea ofiterului de credit la calculul dobanzii sau la intocmirea scadentarului sau modificarea dobanzii.
Explicatiile bancilor in astfel de cazuri sunt multiple. Pentru un client care se afla inscris la Biroul de Credit acestea ajuta fix cat o frectie la un picior de lemn. In plus, bancile recurg la urmatorul mic santaj: recunosc in fata clientului ca au gresit si, culmea, ii ofera un alt credit. Ofiterii bancilor stiu foarte bine ca atunci cand un client solicita stergerea din lista de rau-platnici are motive intemeiate si, in plus, are nevoie de un alt imprumut. De ce sa fie luat de la o alta banca? Si, uite asa, clientul ramane captiv, iar bancile raporteaza credite mai mari de la an la an.
Integral in Romania Libera
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău