ANOFM: Subventii de 900 de lei/luna pentru angajarea absolventilor
Data publicarii: 15-06-2018 | Economie
Agentia Nationala pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM) acorda subventii de 900 de lei/luna angajatorilor care incadreaza pe durata nedeterminata absolventi ai institutiilor de invatamant, in interval de 12 luni de la absolvire, a anuntat, joi, ANOFM.
"Suportul financiar se acorda angajatorilor, pe o perioada de 12 luni, pentru fiecare absolvent incadrat in munca, iar in cazul in care sunt angajati absolventi din randul persoanelor cu handicap aceasta subventie se acorda timp de 18 luni", precizeaza ANOFM intr-un comunicat remis AGERPRES.
Absolventii sunt persoane care au minimum 16 ani si au obtinut o diploma sau un certificat de studii, in una dintre institutiile de invatamant gimnazial, profesional, special, liceal, postliceal sau superior, de stat sau particular, autorizat sau acreditat in conditiile legii.
Potrivit Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, pentru ca angajatorii sa poata beneficia de subventii este necesar ca persoanele incadrate sa fie inregistrate in baza de date a ANOFM si ca raporturile de munca sa fie mentinute cel putin 18 luni.
Institutia precizeaza ca facilitatile mentionate sunt acordate angajatorilor care incadreaza in munca, pe durata nedeterminata, absolventi ai unor institutii de invatamant care la data absolvirii studiilor nu aveau raporturi de munca sau de serviciu.
De asemenea, in cadrul masurilor de stimulare a ocuparii fortei de munca, ANOFM acorda sprijin financiar de angajatorilor care deruleaza programe de ucenicie sau stagiatura.
Astfel, angajatorul care incheie un contract de ucenicie cu o persoana din evidentele ANOFM beneficiaza, la cerere, pe intreaga perioada de derulare a contractului de ucenicie (12 luni, 24 luni, 36 de luni, in functie de nivelul de calificare al programului de ucenicie), de o suma in cuantum de 1.125 lei/luna.
In ceea ce priveste contractele de stagiatura, angajatorul care incheie astfel de contracte cu persoane din evidentele ANOFM beneficiaza, la cerere, pe perioada derularii contractului de stagiu (6 luni) de o suma in cuantum de 1.350 lei/luna/persoana.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii