Caravana "Alege oaia!" ajunge la Iasi, marti si miercuri
Data publicarii: 23-01-2018 | EconomieCaravana campaniei nationale de informare si promovare 'Alege Oaia!' va ajunge, marti si miercuri, la Iasi, eveniment la care va participa si ministrul Agriculturii, Petre Daea, a anuntat, luni, ministerul de resort.
Conform sursei citate, evenimentul se va desfasura în fata Institutiei Prefectului Iasi si va reuni producatori din judetele Iasi, Botosani si Suceava.
"Vizitatorii vor putea degusta tocanita de oaie, pastrama, cârnati, brânzeturi, iar cei interesati vor putea sa îsi procure carne si produse din carne de oaie din cadrul celor 16 standuri special amenajate. La eveniment vor fi prezenti si producatori locali de vinuri, iar atmosfera va fi întretinuta de momentele artistice sustinute de ansambluri folclorice", precizeaza ministerul.
Deschiderea evenimentului va avea loc marti, la ora 12:00, iar programul de vizitare va fi: marti, 23 ianuarie, între orele 12:00-17:00 si miercuri, 24 ianuarie, între orele 10:00 - 17:00.
"Obiectivul final al acestei campanii este pastrarea traditiilor locale privind obiceiurile gastronomice de preparare a carnii de oaie, cresterea consumului de produse din carne de oaie, sprijinirea crescatorilor autohtoni de ovine si înfiintarea la nivel national a unei piete de gros, iar la nivel judetean constituirea de magazine destinate comercializarii carnii si a produselor din carne de oaie", precizeaza MADR.
Potrivit MADR, caravana Campaniei 'Alege oaia!' va ajunge, în perioada 3-4 februarie 2018, la Buzau.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii