Banca Dexia Comunal Credit va imprumuta Iasiul cu 200 milioane de lei
Data publicarii: 10-01-2007
"Negocierile vor fi intr-un raport rezonabil de forte si intr-un raport al intereselor fiecarei parti. Dexia Comunal Credit urmareste in mod deosebit finantarea comunitatilor locale fata de alte banci care au o adresabilitate mai mare", a declarat pentru NewsIn viceprimarul Constantin Adascalitei, seful Comisiei de negociere.
Acesta a adaugat ca gradul de indatorare a Iasiului se va ridica la 20% iar pentru a fi semnat contractul cu Dexia va fi nevoie si de avizul unei comisii interministeriale. "Comisia verifica chiar acest grad de indatorare, pentru a nu fi depasita cota stabilita de lege (30% din bugetul local, n.r.)", a mai spus Adascalitei.
In primavara acestui an, Dexia Comunal Credit va imprumuta Iasiul cu 100 milioane de lei iar Primaria va emite, in a doua parte a anului, obligatiuni municipalecu aceeasi valoare, pentru a-si asigura necesarul de lichiditati pentru realizarea proiectelor de investitii. Acelasi procedeu economic va fi repetat si in anul 2008. Municipalitatea va finanta cu bani imprumutati o serie de proiecte pentru refacerea infrastructurii Iasiului.
Dexia Comunal Credit a castigat contractul cu Primaria in dauna Raiffeissen Bank, care a ofertat cu o rata de rentabilitate interna de 7, 13% si Bancii Comerciale Romane, care a vrut o rata de 7,17 procente. Dexia Comunal Credit este o banca multinationala ce a intrat pe piata romaneasca in urma cu un an. Activele bancii europene, cu sediul central la Viena, au o valoare apropiata cu cea a activelor intregului sector bancar romanesc. Pana acum, Dexia a imprumutat si alte autoritati din tara, precum Ministerul Finantelor cu 100 milioane euro dar si institutii publice locale din Alba sau Mures.
Sursa: NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii