Marile banci europene realizeaza un sfert din profituri in paradisuri fiscale
Data publicarii: 27-03-2017 | EconomiePrimele 20 de banci europene au declarat ca in 2015 au obtinut aproximativ un sfert din profiturile lor in paradisuri fiscale, preferate fiind Luxemburg si Irlanda, arata un studiu publicat luni de organizatia nonguvernamentala Oxfam.
Acest studiu, realizat împreună cu Fair Finance Guide International, arată că în anul 2015 marile bănci europene au declarat că au obținut profituri de 25 de miliarde de euro, aproximativ 26% din profiturile lor, în paradisuri fiscale, chiar dacă realizează aici doar 12% din cifra de afaceri și numai 7% din angajații lor lucrează în aceste paradisuri fiscale. Aceleași bănci au declarat că au realizat profituri de 628 milioane de euro în paradisuri fiscale unde nu au nici măcar un singur angajat. Exemplu este banca franceză BNP Paribas SA, care în 2015 a declarat că a realizat un profit de 134 milioane de euro în Insulele Cayman deși nu are niciun singur angajat acolo. De asemenea, în Irlanda cinci bănci (RBS, Société Générale, UniCredit, Santander și BBVA) au obținut o rentabilitate mai mare de 100% și înregistrează profituri mai mari decât cifra de afaceri.
"Această utilizare abuzivă a paradisurilor fiscale permite băncilor să delocalizeze în mod artificial profiturile pentru a-și reduce contribuțiile fiscale, să faciliteze evaziune fiscală a clienților lor și să ocolească obligațiile legale", subliniază Oxfam.
Autorii studiului se bazează pe datele a căror publicare a devenit obligatorie pentru băncile din Uniunea Europeană. Începând din 2015 băncile europene trebuie să publice datele privind profitul, cifra de afaceri și angajații pentru fiecare țară în care sunt prezente.
Conform acestor date, în 2015 primele cinci mari bănci franceze (BNP Paribas, BPCE, Crédit Agricole, Crédit Mutuel-CIC și Société Générale) au declarat că au realizat profituri de 5,5 miliarde de euro în paradisuri fiscale. Oxfam dă drept exemplu Insulele Cayman, unde sunt prezente patru bănci franceze (BNP, BPCE, Crédit Agricole și Société Générale) care au realizat profituri de 174 milioane de euro fără a avea un singur angajat și fără a plăti impozite.
O altă destinație favorită a băncilor europene este Luxemburg. Aici Société Générale a declarat că a realizat profituri de 587 milioane de euro, adică o sumă egală cu profiturile cumulate realizate în Germania, Italia, Spania și Olanda. Potrivit Oxfam nu este ceva întâmplător, având în vedere că Société Générale a înființat, via filiala sa din Luxemburg, aproape 500 de societăți offshore implicate în scandalul Panama Papers.
Băncile din întreaga lume au fost criticate după publicarea în 2016 a unor documente financiare, cunoscute sub denumirea Panama Papers, care arată că și-au ajutat clienții să evite plata taxelor. Guvernele din întreaga lume au promis că vor intensifica lupta împotriva evaziunii fiscale și spălării banilor.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii