Numerarul in circulatie a crescut cu 14,9%, in ianuarie
Data publicarii: 23-02-2017 | EconomieNumerarul in circulatie a crescut cu 14,9%, in ianuarie 2017 fata de aceeasi luna a anului trecut, la peste 54,32 miliarde de lei, iar conturile curente si depozitele la vedere au urcat cu 21,8%, la 123,41 miliarde lei, potrivit unui comunicat al Bancii Nationale a Romaniei (BNR) remis, joi, AGERPRES.
Față de luna anterioară, numerarul în circulație a scăzut cu 0,8%, iar depozitele overnight cu 1,5%. Astfel, masa monetară în sens restrâns, respectiv M1, a crescut cu 19,6%, la 177,7 miliarde lei, în ianuarie 2017, față de aceeași perioadă a anului trecut, și a scăzut cu 1,3% față de decembrie 2016.
"Masa monetară în sens larg (M3) a înregistrat la sfârșitul lunii ianuarie 2017 un sold de 309,888 miliarde de lei. Față de luna decembrie 2016, aceasta s-a diminuat cu 1,4% (-1,2% în termeni reali), iar în raport cu ianuarie 2016 masa monetară s-a majorat cu 9,1% (9,0% în termeni reali)", informează BNR.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business