Bulgaria: Numarul turistilor straini va depasi populatia tarii in 2016
Data publicarii: 29-11-2016 | EconomieBulgaria se asteapta ca in acest an numarul de turisti straini sa depaseasca populatia tarii, a declarat marti ministrul Turismului, Nikolina Angelkova, intr-un discurs rostit la Congresul international al civilizatiilor mondiale si al turismului modern, ce se desfasoara la Sofia, transmit FOCUS News si Novinite.
"Sectorul turistic din Bulgaria înregistrează o evoluție fără precedent în acest an. În perioada ianuarie-octombrie 2016 numărul turiștilor străini a ajuns la un nivel record. Vorbim de aproape 7,5 milioane de persoane. Ne așteptăm ca până la sfârșitul anului să avem peste opt milioane de vizitatori străini și, prin urmare, 2016 va fi primul an în care vom avea mai mulți turiști care vin în Bulgaria decât populația țării", a afirmat Nikolina Angelkova.
De asemenea, oficialul a anunțat că veniturile din turism au urcat cu 14,7% în perioada ianuarie-octombrie 2016, depășind 5,5 miliarde de leva.
La Congres a participat și secretarul general al Organizației Mondiale a Turismului (OMT), Taleb Rifai.
Conform datelor Ministerului bulgar de Turism, în ultimii ani, numărul turiștilor români în Bulgaria a ajuns la un milion pe an, în timp ce numărul bulgarilor care au vizitat România este de aproximativ 300.000 pe an.
Potrivit datelor oficiale, la sfârșitul anului trecut Bulgaria avea o populație de 7,15 milioane de persoane.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii