Canalul Panama in forma extinsa a fost inaugurat duminica
Data publicarii: 26-06-2016 | EconomieExtinderea Canalului Panama, un succes al ingineriei moderne, al carui al treilea set de ecluze a fost construit de un consortiu condus de compania spaniola Sacyr, a fost inaugurata duminica, cu trecerea vasului chinez Cosco Shipping Panama, relateaza agentia EFE.
Aceasta este prima extindere a Canalului Panama, pe care Statele Unite l-a construit între 1904 și 1914 și l-a administrat până în momentul în care l-a retrocedat Panama, la 31 decembrie 1999, conform Tratatelor Torrijos-Carter, semnate în 1977.
Între 1996 (când se afla încă în administrarea americanilor) și 2004, Canalul a derulat un program de investiții în modernizare și îmbunătățiri în valoare de un miliard de dolari, pentru a crește tranzitul pe această rută.
Noile ecluze, cu lungimea de 427 metri și lățime de 55 metri și o adâncime de 18,3 metri au necesitat 4,4 metri cubi de beton și 30.000 de muncitori, pe parcursul a nouă ani.
Acestea au fost construite de Grupul Unit pentru Canal (GUPC), condus de compania spaniolă Sacyr, care a semnat în 2009 un contract de 3,118 miliarde dolari, dar a prezentat creanțe economice ce însumează circa 3,4 miliarde dolari.
Costul global al extinderii se ridică la 5,45 miliarde de dolari, peste cele 5,25 miliarde dolari pentru care a fost semnat contractul în 2007.
Extinderea Canalului Panama, inaugurată duminică, reprezintă o oportunitate pentru ca țările din America să-și dezvolte infrastructura și exporturile, a afirmat administratorul Canalului, Jorge Quijano.
"Această rută de tranzit este vârful icebergului unui plan ambițios destinat transformării Panama într-un centru logistic al Americilor și reprezintă o oportunitate semnificativă pentru țările din regiune să-și îmbunătățească infrastructura, să majoreze exporturile și să înceapă o creștere economică la fel ca a țării noastre", a spus Quijano.
Canalul Panama reprezintă un punct pivot pentru comerțul naval internațional, prin acesta realizându-se 5% din comerțul internațional în fiecare an. Canalul, care traversează istmul Panama în America Centrală, legând Oceanul Atlantic (prin Marea Caraibelor) de Oceanul Pacific, a fost inaugurat la 15 august 1914. În fiecare an prin canal treceau peste 14.000 de nave, transportând aproximativ 20.400 milioane de tone de marfă.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău