Isarescu (BNR): Credem ca anul 2016 se anunta un an tumultuos
Data publicarii: 09-02-2016 | EconomieAnul 2016 se anunta a fi unul "tumultuos", insa multe dintre "valuri" sunt relativ "mai departe de Romania", a declarat, marti, guvernatorul Bancii Nationale a Romaniei, Mugur Isarescu, intr-o conferinta de prezentare a Raportului asupra inflatiei.
"Nu negăm incertitudinile. Credem că anul 2016 se anunță un an tumultuos. Nu știu dacă este cuvântul cel mai potrivit. Observăm că multe dintre valuri sunt relativ mai departe de România. Sentimentul meu este că piața valutară s-a adâncit, nu mai e atât de emoțională — și vă vorbește o persoană care din foarte multe motive urmărește piața valutară în fiecare dimineață. Am trecut peste momente de exces de lichiditate datorită acumulării cheltuielilor bugetare din ultimele două luni ale anului, excedent de lichiditate masiv în ianuarie. Piața a funcționat, s-a echilibrat singură. În anumite momente a trebuit să intervenim și noi", a admis Isărescu.
Potrivit acestuia, se remarcă o maturitate a pieței, acesta fiind un lucru extrem de important.
"Nu pot să nu remarc o maturitate a acestei piețe. Este un lucru extrem de important, de salutat și de continuat. Ar fi culmea ca după atâția ani de când piețele astea funcționează și care, în afară de faptul că funcționează îți dau și indicii, îți dau temperatura economiei, acum să ne apucăm să nu avem încredere în mecanismele pieței sau eventual să le mai și stricăm cu niscai inițiative legislative. Nu negăm că coordonatele mediului au un impact în balanța riscurilor, un impact echilibrat, pentru că piețele pot să acționeze ca niște buffere, ca niște stocuri tampon", a spus guvernatorul BNR.
Mugur Isărescu a atras atenția asupra faptului că incertitudinile tind să împingă balanța riscurilor în sus.
"Pe plan intern, incertitudinile, așa cum le vedem în prezent, tind să împingă balanța riscurilor în sus, traiectoria inflației în sus. Pentru că s-a aprobat un buget la limita de 3%, se manifestă în continuare presiuni, observăm dezbaterea publică pentru majorarea cheltuielilor bugetare, politica veniturilor s-a înscris pe o curbă puternic ascendentă greu de stăvilit. Nu cred că trebuie să ne punem problema de a o stăvili, ci de a o tempera, să vedem cât poate economia să ducă. Balanța riscurilor este înclinată spre a împinge inflația, traiectoria în sus", a explicat Isărescu.
Sursa: Agerpress
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii