Mario Draghi: Viitoarele decizii ale BCE ar putea stopa aprecierea euro
Data publicarii: 14-03-2014 | Finante-BanciPresedintele Bancii Central Europene (BCE), Mario Draghi, a dat asigurari ca viitoarele decizii ale BCE ar putea ajuta la deprecierea euro si la scaderea ratelor dobanzilor, atenuand riscul ca inflatia sa nu revina la nivelul dorit de autoritatile de politica monetara, transmit Reuters si Bloomberg.
In februarie 2014, rata anuala a inflatiei in zona euro s-a mentinut la 0,8%, comparativ cu luna precedenta, potrivit unei estimari preliminare publicata recent de Oficiul European de Statistica (Eurostat).
Nivelul preturilor de consum in cele 18 state care utilizeaza moneda euro este mult sub tinta de 2% avuta in vedere de Banca Centrala Europeana, iar inflatia scazuta permite BCE sa mentina dobanda de politica monetara la nivelul record de 0,25%.
'Deciziile adoptate de BCE creeaza, de fapt, posibilitatea relaxarii politicii monetare, deoarece ratele reale ale dobanzilor ar urma sa scada in viitor. In acelasi timp, diferenta dintre rata dobanzii in zona euro si restul lumii va scadea probabil, punand presiune asupra ratelor de schimb', a afirmat Mario Draghi la Viena.
Dupa declaratiile sale, euro s-a depreciat, joi seara, la 1,3870 dolari pe unitate, fata de un nivel de 1,3915 dolari pe unitate inregistrat miercuri, cel mai ridicat nivel din ultimele 17 luni.
Continuarea, in Capital.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii