Isarescu: Jumatate din industria din 1990 trebuia restructurata sau inchisa
Data publicarii: 13-03-2014 | Finante-BanciMai mult de jumatate din industria romaneasca din 1990 trebuia restructurata sau inchisa, dar Romania se afla intr-un proces de reindustrializare, pe alte criterii decat cele ale economiei centralizate, dar mai putin vizibil din cauza zgomotului electoral, afirma guvernatorul BNR Mugur Isarescu.
"Dupa schimbarea spre rau din '81-'82 se vorbea a despre faptul ca 30% din industria romaneasca trebuia restructurata sau inchisa. Din '87- '88 instiutele de cercetare cautau solutii (...) A trenat ideea ca in tara romaneasca nu s-a gandit. Nu-i adevarat. Poate n-am avut suficienta putere sa razbatem, poate n-am avut suficient curaj, dar faptul ca nu gandeam deloc este o nedreptate si e bine ca s-au gasit cativa care au luat din ce s-a scris, timid inainte de ianuarie 1990, dupa care s-a dat drumul, a fost chiar o avalansa", a spus Isarescu, la evenimentul de lansare a volumului "Razbunarea trecutului - Capitalismul in cinci luni postdecembriste", autori Marin Dinu si Teodor Brates.
El a aratat ca daca in 1987 se estima ca o treime din economia romaneasca trebuia restructurata, dupa 1989 nu a mai facut nimeni un calculul riguros.
"Partea necompetitiva a economiei romanesti a devenit si mai mare (...) Teza ca ne industrializam cu tehnologie romaneasca, de altfel foarte frumoasa, a fost foarte paguboasa (...) Capacitatea depasita tehnologic se ducea spre jumatate din industrie. O buna parte din industria romaneasca era depasita si trebuia restructurata masiv", a explicat Isarescu.
http://www.mediafax.ro/economic/isarescu-jumatate-din-industria-din-1990-trebuia-restructurata-sau-inchisa-12253132
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii