Elvetia renunta la secretul bancar
Data publicarii: 16-10-2013 | Finante-BanciElvetia a semnat un acord international privind combaterea evaziunii fiscale, punand capat practic secretului sau bancar, a anuntat marti Organizatia pentru Cooperare Economica si Dezvoltare (OECD), transmite Reuters.
La presiunile autoritatilor europene si americane, care vor sa lupte impotriva evaziunii fiscale, sprijinul politic in Elvetia pentru secretul bancar a scazut gradual, deschizand calea pentru semnarea de acorduri fiscale cu autoritatile straine.
Elvetia a devenit a 58-a tara care se alatura conventiei OECD cu privire la schimbul de informatii fiscale cu autoritatile fiscale straine. Chiar daca nu s-a angajat sa faca schimb automat de informatii cu privire la rapoartele fiscale, Elvetia va raspunde la cererile autoritatilor fiscale din alte state vizand cazuri individuale.
'Aderarea Elvetiei la conventia de asistenta mutuala in domenii fiscale trimite un mesaj clar si puternic ca Elvetia este parte a comunitatii de state care considera cooperarea internationala in domeniul fiscal ca o necesitate', a declarat secretarul general al OECD, Angel Gurria.
Pana acum multe autoritati fiscale si guvernele lor aveau dificultati in a realiza investigatii fiscale transfrontaliere, greutati care au fost sporite de deschiderea frontierelor fata de fluxurile de capital si utilizarea de noi tehnologii pentru transferul banilor.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău