Ploiestiul, mai scump ca Roma
Data publicarii: 08-11-2006
Deficit de locuinte
Un metru patrat de teren in buricul Ploiestiului a ajuns sa coste 700 de euro, iar un imobil intre 100.000 de euro si un milion de euro, in functie de dimensiuni si finisaje.
In acest an, preturile proprietatilor imobiliare din oras au explodat, cererea tot mai mare de spatii comerciale si locuinte de lux aducand un profit considerabil agentiilor care intermediaza contractele de vanzare-cumparare.
Expertii sustin ca preturile au ajuns la aceasta valoare din cauza deficitului de locuinte de pe piata.
"In Romania, preturile sunt dictate pe piata imobiliara de raportul cerere-oferta. In acest moment, si probabil inca cel putin cinci-zece ani de-acum incolo, acest raport este puternic dezechilibrat pentru ca cererea excede cu mult oferta. Rezultatul este evident o autosupraevaluare a ofertelor de proprietari, cu efect in a pretinde preturi exorbitante fara suport. De aceea s-a ajuns in situatia ca o vila in Ploiesti sa fie mai scumpa decat una din Italia sau Spania", a declarat Cristian Mitris, directorul executiv al Asociatiei Romane a Agentiilor Imobiliare (ARAI).
Piata imobiliara scumpa
Unul dintre cele mai scumpe imobile din Ploiesti este o casa nationalizata care adaposteste in prezent serviciul Starii Civile. Cunoscuta sub denumirea de Casa Casatoriilor, una dintre cladirile-simbol ale orasului, a fost oferita spre cumparare municipalitatii de catre mostenitorii fostilor proprietari la pretul de 900.000 de euro. Consilierii locali au refuzat oferta, considerand-o prea scumpa, astfel incat imobilul va fi vandut pe piata libera la un pret probabil mai mare decat cel initial.
Cele mai scumpe case din oras au fost construite in cartierul Albert, la iesirea din Ploiesti spre Brasov, pe marginea DN 1. Aici, cea mai ieftina vila costa 200.000 de euro, dar preturile ajung lejer la un milion de euro.
Cu bani mai putini, viitorul proprietar poate cumpara o casa cu suprafata si finisaje comparabile in Roma. Astfel, potrivit site-ului overseasrealestate.co.uk, o casa in Roma, construita in acest an, cu o suprafata utila de 250 de metri patrati, care are sase dormitoare, patru bai, bucatarie, living, terasa, piscina acoperita si care beneficiaza de finisaje moderne si aer conditionat este disponibila la pretul de 550.000 de euro. In comparatie, o casa asemanatoare in cartierul rezidential de la marginea Ploiestiului costa peste 700.000 de euro.
Analistii imobiliari sustin ca integrarea Romaniei in Uniunea Europeana va provoca o noua scumpire a proprietatilor. "In functie de nivelul finisajelor si de zona in care este amplasata o cladire, pretul ei va creste, daca are potential, cu 10 pana la 50 la suta dupa 1 ianuarie 2007", sustine Dragos Stoica, un alt agent imobiliar din Ploiesti.
Preturi
Vila, P · 1, Ploiesti, Romania, 3 dormitoare, 2 bai, bucatarie, living, piscina descoperita, garaj, terasa, foisor, la 60 km de Aeroportul Otopeni, 750.000 euro;
Vila, P · 1, Roma, Italia, 6 dormitoare, 4 bai, bucatarie, living, terasa, piscina acoperita, garaj, pret 550.000 de euro.
Vila P · 1, Pisa, Italia, 3 dormitoare, 2 bai, living, bucatarie, garaj, la 25 km de de cel mai apropiat aeroport, pret 550.000 euro;
Vila P · 1, Malaga, Spania, 2 dormitoare, 2 bai, living, bucatarie, piscina descoperita, garaj, la 30 de km de aeroport, pret 540.000 euro;
Vila P · 1 · M, Belves, Franta, 3 dormitoare, 2 bai, living, bucatarie, piscina descoperita, la 30 km de aeroport, pret 475.000 euro;
Vila P · 1, Lisabona, Portugalia, 3 dormitoare, 2 bai, living, bucatarie, piscina, la 60 de km de aeroport, pret 600.000 euro.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii