Vrei sa muncesti in strainatate? Vezi salariile oferite romanilor in Europa
Data publicarii: 14-08-2013 | HR/CariereO analiza a celor de la Tjobs.ro arata ca oferta salariala pentru romanii care doresc sa munceasca in strainatate difera nu doar in functie de nivelul de experienta intr-un anumit domeniu, ci si in functie de tara.
Pentru cei care doresc un post de ingrijitor pentru persoane varstnice, diferenta este de 1.400 de euro, lunar, intre Marea Britanie, care ofera un salariu maxim de 2.300 de euro, si Italia, care ofera un salariu maxim de 900 de euro. In majoritatea ofertelor de acest fel, se specifica si faptul ca angajatorul pune la dispozitia angajatului cazarea.
Pentru cei care doresc un post de muncitor in agricultura, diferenta este mai mica, de 550 de euro, lunar, intre Germania, tara care ofera un salariu maxim de 1.550 de euro, si Italia si Suedia, tari care ofera un salariu maxim de 1.000 de euro. In majoritatea ofertelor de acest fel, se specifica si faptul ca angajatorul pune la dispozitia angajatului cazarea si masa.
Pentru cei care doresc sa munceasca pe un post de ospatar, diferenta este mai mica, de 700 de euro, lunar, intre Marea Britanie, tara care ofera un salariu maxim de 1.400 de euro, si Cipru, care ofera un salariu maxim de 700 de euro. In majoritatea ofertelor de acest fel, se specifica si faptul ca angajatorul pune la dispozitia angajatului cazarea si masa.
Pentru cei care doresc sa munceasca in constructii si sunt specializati in anumite meserii specifice domeniului, diferenta este de 700 de euro, lunar, intre Franta si Germania, tari care ofera un salariu maxim de 2.500 de euro, si Polonia, care ofera un salariu maxim de 1.800 de euro.
Integral in Capital.ro.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii