Auchan a primit verde pentru a prelua magazinele Real
Data publicarii: 31-07-2013 | ActualitateConsiliul Concurentei a avizat pozitiv tranzactia prin care Auchan va prelua 20 dintre magazinele detinute de Real in Romania.
Aprobarea a fost data insa cu impunerea unor conditii pe care lantul de retail Auchan va trebui sa le respecte.
"Operatiunea analizata conduce la suprapuneri pe orizontala in ceea ce priveste activitatile de comert cu amanuntul de produse de consum curent ale celor doi operatori pe mai multe piete relevante.In primul rand, tranzactia a fost autorizata cu conditia respectarii unor angajamente asumate voluntar de partile implicate pe doua piete relevante, respectiv Craiova si Targu-Mures. Astfel, Auchan si-a luat angajamentul de a nu creste preturile de vanzare cu mai mult de 5 % fata de media preturilor altor magazine din retea, pentru o perioada de 3 ani. De asemenea, acesta si-a asumat obligatia de a nu deschide noi magazine pe cele doua piete relevante, pentru o perioada de 5 ani. In aceste conditii, analiza Consiliului Concurentei a determinat faptul ca operatiunea de concentrare economica nu ridica obstacole semnificative in calea concurentei efective, in special ca urmare a crearii sau consolidarii unei pozitii dominante pe pietele relevante identificate”, se mentioneaza intr-un document emis de Consiliul Concurentei.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile