Inmatricularile Dacia in Germania au crescut cu 6,7%
Data publicarii: 07-05-2013 | Auto
Inmatricularile de autoturisme Dacia in Germania au crescut cu 6,7% in primele patru luni ale acestui an, la 14.609 unitati, pe o piata in declin cu 8,5%, la 958.401 unitati, a anuntat luni Oficiul de Inmatriculari Auto german KBA.
Cota de piata a Dacia in Germania s-a mentinut in periaoda analizata la 1,5%.
In luna aprilie, inmatricularile Dacia au urcat cu 33%, la 4.365 de autoturisme, conferind marcii o cota de piata de 1,6%.
Inmatricularile de autoturisme Renault au scazut in intervalul ianuarie-aprilie cu 5,2%, la 35.264 autovehicule, iar cota de piata a marcii a fost de 3,7%.
Volkswagen s-a mentinut lider pe piata germana in primele patru luni, cu o cota de 21,6%, in pofida unui declin de 11,5% al inmatricularilor, la 207.108 de autoturisme.
Intre marcile importate Skoda a fost pe primul loc in aprilie cu o cota de piata de 4,5%, urmata de Renault cu 3,4%. Cele mai mari cresteri au fost inregistrate de Jaguar (+187,6%) si Subaru (127,6%).
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des