Presedintele ANAT: E important sa redescoperim Romania intr-un circuit
Data publicarii: 28-01-2013 | Turism
Proiectul "Vacanta in tara mea" va fi promovat pentru al cincilea an, patronatul ANAT si reprezentantii sistemului hotelier sustinand nevoia cresterii gradului de interes al turistului roman catre destinatiile din tara noastra.
"Vom promova pentru al cincilea an proiectul "Vacanta in tara mea" si, in aceste vremuri de criza, impreuna cu Patronatul ANAT si colegii din hoteluri, am gandit ca trebuie sa crestem gradul de interes al turistului roman catre destinatiile romanesti, sa atragem turisti catre destinatiile din tara noastra si nu catre destinatiile straine. Interesul nostru este sa promovam destinatiile turistice locale alaturi de autoritatile publice locale, alaturi de noi cei din industria turistica. Programele deja cunoscute - "Litoralul pentru toti", "Inscrieri timpurii","O saptamana la munte", "Vacanta la tara", "Hai la bai" sau "Programul de refacere balneara" - sunt de foarte mare succes, acopera tot anul calendaristic, dar sunt promovate din pacate fara niciun sprijin din partea autoritatilor publice centrale sub orice regim s-ar fi aflat Ministerul Turismului. Avem sprijin din partea primarilor sau a presedintilor de CJ acolo unde il primim", a spus Corina Martin.
Ea a precizat ca, in prezent, se lucreaza la doua programe de genul City Break in Romania. "Asta inseamna ca, asa cum romanii vin in agentii si cer City Break la Viena, la Paris sau la Roma, incercam sa cream un asemenea program si pentru destinatii romanesti, atat pentru turistii romani, cat si pentru turistii straini, in masura in care agentiile noastre din Romania au contracte cu agentii din cateva tari pe care le avem in vedere in acest moment Austria, Germania. Vrem sa ii obisnuim pe romani sa calatoreasca chiar si pentru un week-end in destinatii romanesti. Avem trei orase pilot in acest moment - Bucuresti, Brasov si Sibiu. Romanii fac circuite turistice in Spania, Franta, Italia, de ce nu si in Romania", a explicat presedintele ANAT.
Corina Martin a adaugat ca se lucreaza cu cativa transportatori, care vor pune in circuit linii de autocar din cateva orase din Romania si se vor uni cateva agentii de turism ce vor vinde si promova asemenea circuite turistice.
"Cred ca la Targul de Turism al Romaniei, care va avea loc pe 14 martie, asta va fi o noutate cu care venim la targ. Cred ca este important sa redescoperim Romania turistica intr-un circuit", a subliniat presedintele ANAT.
A cincea editie a Forumului National de Turism s-a desfasurat sambata la Predeal, in organizarea Federatiei Asociatiilor de Promovare Turistica din Romania (FAPT) si a partenerilor - Asociatia Nationala a Agentiilor de Turism din Romania (ANAT), Federatia Patronatelor din Turismul Romanesc (FPTR), Organizatia Patronala a Turismului Balnear (OPTBR) si Asociatia Nationala a Turismului Rural, Ecologic si Cultural (ANTREC).
La eveniment au participat primarii din Predeal si Rasnov, reprezentanti ai Asociatiilor de Promovare a Turismului din judetele Brasov, Prahova, Sibiu, Maramures, Cluj, Buzau, reprezentanti ai agentiilor de turism.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des