Generali a primit oferte pentru vanzarea diviziilor din Elvetia si SUA
Data publicarii: 18-01-2013 | Finante-Banci
Seful Generali, Mario Greco, a anuntat vineri ca asiguratorul italian a primit oferte pentru banca privata din Elvetia, BSI, si divizia de reasigurare din SUA, scrie Reuters. Greco a refuzat sa prezinte detalii privind ofertele si a declarat ca orice proces de vanzare ar putea dura cateva luni.
Publicatia italiana 'Il Sole 24 Ore' a anuntat ca printre companiile interesate se afla Royal Bank of Canada, Julius Baer, UBP, fondul speculativ Apax si investitori din Asia.
Mario Greco a prezentat luni strategia de crestere a profitabilitatii companiei italiene in urmatorii trei ani, prin majorarea investitiilor in estul Europei si Asia, reducerea costurilor cu 600 milioane de euro si extinderea diviziei de asigurari non-viata.
Generali, care opereaza in peste 60 de tari si are 82.000 de angajati, obtine aproximativ 10% din profitul operational in Europa Centrala si de Est. De asemenea, al treilea asigurator din Europa a infiintat sucursale pe principalele piete din Asia, inclusiv India si China.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des