OTP Bank Romania si-a majorat capitalul social
Data publicarii: 12-12-2012 | Finante-Banci
Oficiul Registrului Comertului de pe lȃnga Tribunalul Bucuresti a inregistrat, la data de 5 decembrie 2012, majorarea capitalului social al OTP Bank Romȃnia cu 49,999,920 RON.
Astfel, capitalul social al OTP Bank Romania S.A. a fost majorat de la 682,908,960 RON la 732,908,880 RON.
"OTP Bank Romania si-a majorat capitalul social pentru a doua oara in acest an. Decizia confirma increderea pe care actionarii o au fata de stabilitatea subsidiarei romȃnesti si fata de strategia noastra de dezvoltare. De asemenea, aceasta majorare atesta consolidarea pozitiei OTP Bank pe piata bancara din Romania.”, a declarat Laszlo Diosi, CEO, OTP Bank Romania.
Ca urmare a majorarii de capital, OTP Bank Nyrt., in calitate de actionar principal, detine 3.053.783 actiuni nominative si o cota de participatie la capitalul social de 732.907.920 RON, reprezentand 99,99986902% din totalul capitalului social, in vreme ce Merkantil Bank Zrt., detine 4 actiuni nominale si o cota de participatie de 960 RON, reprezentand 0,00013098% din totalul capitalului social.
OTP Bank Romania este subsidiara a OTP Bank, cel mai mare grup bancar independent din Europa Centrala si de Est. OTP Bank ofera servicii universale in Ungaria, Romania, Muntenegru, Croatia, Bulgaria, Rusia, Ucraina, Slovacia si Serbia, pentru mai mult de 13 milioane de clienti, prin intermediul unei retele teritoriale de aproape 1500 de unitati, prin intermediul retelei de ATM-uri si prin sistemul de canale electronice.
Comunicat de presa
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business