Basescu: Interesul Romaniei este sa negocieze bugetul UE 2014-2020
Data publicarii: 20-11-2012 | Finante-Banci
Interesul Romaniei este sa negocieze cadrul financiar multianual al UE 2014-2020, iar daca plecam cu ideea de veto si il si anuntam suntem in afara negocierilor, a afirmat, marti, presedintele Traian Basescu.
"Daca plecam cu ideea de veto suntem in afara negocierilor, nu ne mai cauta nimeni si vor vedea la urma daca ne asumam veto-ul sau nu, pentru ca nu numai noi avem nevoie de aliati si altii au nevoie de noi in sustinerea punctelor de vedere, fie ca vorbim de Politica Agricola Comuna, fie ca vorbim de politica de coeziune a UE, fie ca vorbim de TVA eligibil sau nu, fie ca vorbim de cofinantare 85% sau 75%, fie ca vorbim de orice. Nu numai noi avem nevoie de aliati si altii au nevoie de aliati, iar Romania (...) are capacitate de negociere ca a saptea tara ca marime. Personal, sustin ca interesul Romaniei este sa negocieze si nu sa plece de la Bucuresti cu ideea unui veto", a declarat Basescu, la Palatul Cotroceni.
El a adresat o rugaminte Parlamentului si premierului sa aiba in atentie faptul ca exista un proces de negociere premergator reuniunii de la Bruxelles si ca "semnalele divergente pot crea confuzie, care va fi in defavoarea tarii".
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business