Fara faliment personal: Vor bancile sa urmareasca pe viata datornicii?
Data publicarii: 24-10-2012 | Finante-Banci
Din 2010, Guvernul respinge in mod consecvent proiectul de lege privind insolventa persoanelor fizice, lege care ar permite stingerea datoriilor romanilor supraindatorati.
O astfel de lege este, in primul rand, nu tocmai pe placul bancilor de pe piata locala, a caror pozitie dominanta in plan decizional va continua sa impiedice introducerea legii falimentului personal in Romania, considera specialistii.
In prezent, cele doua proiecte legislative, unul initiat de 13 senatori PDL, iar cealalt apartinand deputatului PNL Eugen Nicolaescu, se afla la Camera Deputatilor, forul decizional, dupa ce, in 2010, Senatul s-a exprimat in favoarea proiectelor, cu o majoritate confortabila. Insa, dupa cum arata chiar un mesaj al Executivului roman adresat conducerii Fondului Monetar International, Guvernul Boc s-a supus presiunilor FMI "de a sustine stabilitatea financiara prin retinerea de la promovarea de initiative legislative, precum actualul proiect al legii insolvabilitatii personale, ce ar submina disciplina in materie de creditare".
Guvernele urmatoare au adoptat aceeasi abordare precauta.
Atitudinea Fondului Monetar International este dificil de inteles in contextul in care institutia a recomandat si sustinut aceeasi lege in tari confruntate, de asemenea, cu dificultati economice serioase, precum Ungaria si Grecia.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des