Orange, Vodafone si Cosmote trec la 4G
Data publicarii: 25-09-2012 | IT&C
Principalii operatori de telefonie vor lansa servicii telecom 4G (de generatie a patra). Primul care face pasul este Organce, ce trece la 4G pana la sfarsitul anului.
Orange Romania va lansa comercial, pana la finele anului, servicii telecom 4G (generatia a patra) in Bucuresti, care vor disponibile clientilor, intr-o prima faza, numai in anumite zone ale Capitalei, prin intermediul unor modemuri si al unor tablete si laptopuri.
"Prin lansarea serviciilor 4G imbunatatim portofoliul Orange Romania. Serviciile 4G vor fi disponibile in frecventa de 1.800 MHz si va permite viteze mai ridicate de acces la Internet. Clientii Orange vor accesa serviciile 4G prin intermediul unor modemuri care se vor conectata la tablete si laptopuri", a declarat, luni, directorul general al operatorului, Jean-Francois Fallacher, intr-o conferinta.
Totodata, Vodafone si Cosmote au anuntat, luni, ca rezultatele licitatiei pentru licentele telecom vor permite companiilor sa-si dezvolte retelele de comunicatii mobile, Vodafone urmand sa lanseze serviciile 4G la inceputul anului viitor.
"Suntem foarte multumiti de rezultatele licitatiei telecom, care ne-au adus spectrul necesar pentru a ne dezvolta in continuare strategia de date mobile, bazata pe tehnologia LTE. Vodafone va fi in masura sa lanseze servicii 4G la inceputul anului 2013, ceea ce ne va permite sa ne mentinem avantajul competitiv de cea mai performanta retea de date mobile din Romania. Deja am obtinut o licenta 4G de teste si, in perioada imediat urmatoare, vom incepe sa efectuam teste in reteaua noastr", a declarat Inaki Berroeta, CEO Vodafone Romania.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău