Coface: Bancile isi vand creditele la jumatate de pret fata de 2008
Data publicarii: Astazi, 20-09-2012 | Finante-Banci
Pachetele de creante de la banci sunt preluate in prezent la un pret mediu de 12% din valoarea lor, in conditiile in care, in 2008, acestea se cumparau la preturi de 22 - 25%, chiar si 30%, a declarat, marti, Constantin Coman, director general adjunct pe Divizia de servicii la Coface Romania.
"Costurile la care sunt preluate pachetele de creante de la banci au evoluat destul de mult. Daca in 2008 se cumparau pachete la 22 - 25%, chiar si 30%, din valoarea lor, ceea ce era un pret foarte foarte mare , astazi, preturile, in special prin prisma crizei, cand este mult mai greu sa colectezi, preturile la pachete au scazut destul de mult. Sunt pachete care astazi se vand cu 7%, cu 10%, unele cu 14 sau 15%, in functie de vechimea, marimea portofoliilor care se tranzactioneaza. Oricum, pretul in medie este de 12% din valoarea lor, insa este in crestere", a explicat Coman, citat de Agerpres.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile