Conducerea ICR, feliata intre partide
Data publicarii: 13-09-2012 | Politica
PNL a obtinut postul de presedinte al Institutului Cultural Roman (ICR) pentru Andrei Marga, iar cei doi vicepresedinti vor proveni de la PSD si PDL.
Fostul ministru de Externe Andrei Marga a fost votat, ieri, de Senat, la sefia Institutului Cultural Roman (ICR), la propunerea PNL. Numirea lui Marga este primul pas din stabilirea, la nivel politic, a tuturor functiilor din conducerea ICR. PSD urmeaza sa preia un post de vicepresedinte, iar celalalt va fi rezervat PDL.
Partidele urmeaza sa discute cine va ocupa celelalte patru posturi numite direct de Senat, dar si cele sapte locuri votate de Senat la propunerea asociatiilor de creatori.
Alte sapte posturi vor fi ocupate de reprezentanti ai unor ministere. De altfel, discutiile pe aceasta tema dintre partide au mers ca unse, potrivit stenogramei sedintei Biroului Permanent in care s-a discutat subiectul.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile