FMI da asigurari ca a sustinut si continua sa sustina Grecia
Data publicarii: 31-08-2012 | International
Fondul Monetar International a sustinut si continua sa sustina Grecia in eforturile acesteia de a depasi criza, a declarat joi, la Washington, Gerry Rice, purtator de cuvant al institutiei financiare, potrivit AFP.
El a confirmat ca expertii troicii - FMI, Uniunea Europeana, Banca Centrala Europeana - se vor deplasa saptamana viitoare la Atena, pentru a evalua daca sunt indeplinite conditiile pentru deblocarea unei noi transe de imprumut, de 31,5 miliarde de euro.
Durata misiunii "va depinde de progresele discutiilor" cu autoritatile de la Atena despre "masurile ce trebuie aprobate si aplicate pentru ca Grecia sa revina pe calea unei cresteri sustenabile", a indicat oficialul Fondului.
Luni, un purtator de cuvant al Comisiei Europene a declarat ca raportul troicii va fi finalizat "la sfarsitul lui septembrie sau inceputul lui octombrie".
In schimbul liniei de credit de 130 miliarde de euro ce i-a fost acordata in martie de UE, FMI si BCE, Atena trebuie sa identifice surse de economisire a 11,5 miliarde de euro in 2013 si 2014.
"Guvernul /elen/ munceste intens pentru a identifica masurile ce vor fi eficiente, juste si echilibrate", a adaugat Rice, precizand ca FMI respecta "eforturile" consimtite de poporul grec.
Purtatorul de cuvant a mai declarat ca directorul general al FMI, Christine Lagarde, a purtat miercuri o discutie telefonica cu premierul grec Antonis Samaras, pe tema situatiei economice a tarii. "Nu este nimic neobisnuit ca directorul general sa discute cu statele membre", a dat asigurari Gerry Rice.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des