Te arde la costuri valuta? De hedging ai auzit?
Data publicarii: 07-08-2012 | Finante-Banci
Criza si recesiunea, pe langa multiplele dificultati create tuturor, au imbogatit vocabularul romanilor cu sintagme noi . Una dintre acestea este "riscul valutar”. Insa, slabirea abrupta a leului din ultimii patru ani nu a afectat numai populatia supraindatorata de creditele in valuta, ci si companiile.
Orice societate care fie deruleaza tranzactii de import-export, fie are, la randul ei, de returnat finantari bancare in euro sau in dolari, dar face incasari in lei, fie are de platit dividende catre societatea mama ori, pur si simplu , are contracte comerciale raportate la o alta valuta decat cea de baza, chiar daca factura si plata se realizeaza in lei, este expusa riscurilor generate de evolutia cursului valutar.
Dar, daca in cazul persoanelor fizice care contracteaza credite recomandarea pentru evitarea expunerii la riscul valutar este relativ simpla - imprumutul ar trebui luat in moneda in care sunt exprimate veniturile, in cazul companiilor si in era globalizarii, solutiile tin de adoptarea strategiilor de hedging, in traducere, de controlul sau de reducerea riscului valutar.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des