ING cere 6 miliarde euro pe operatiunile din Asia
Data publicarii: 01-08-2012 | Finante-Banci
Cel mai mare grup olandez de servicii financiare, ING Groep NV, prezent si pe piata din Romania, cauta sa obtina cel putin 6 miliarde de euro din vanzarea operatiunilor de asigurari de viata din Asia, au declarat pentru Bloomberg surse anonime.
ING negociaza cu firmele Manulife Financial Corp si AIA Group Ltd. vanzarea operatiunilor din Sud-Estul Asiei iar cu cele doua companii si grupul KB Financial Group Inc. analizeaza vanzarea diviziei din Coreea de Sud, sustin sursele, citate de Agerpres.
Doua fonduri private de investitii au facut o oferta pentru operatiunile din Japonia. Tranzactiile ar urma sa fie finalizate pana la sfarsitul lunii august.
De asemenea, ING negociaza si vanzarea intregii afaceri din Asia, cu un consortiu condus de Mark Wilson, fostul sef al AIA, alaturi de Blackstone Group si Swiss Re Ltd.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des