Cum pastreaza Isarescu banii Romaniei
Data publicarii: 04-07-2012 | Finante-Banci
Banca Nationala a decis sa tina mai putini bani in numerar si in depozite in 2011 fata de 2010 si sa creasca investitiile in datoria guvernelor. Astfel, o cota de 71,6% a fost alocata cumpararilor de datorie guvernamentala, fata de 56% in 2010, 18,1% este cota tinuta in cash si depozite, fata de 32,4%, iar restul rezervei a fost tinuta in titluri ale agentiilor guvernamentale si a institutiilor supranationale, potrivit raportului anual al bancii, singurul in care banca centrala publica date relativ detaliate despre alocarea rezervelor internationale.
In ciuda deprecierii euro fata de dolar de anul trecut, BNR a ales sa tina o parte mai consistenta a rezervelor in moneda unica europeana. BNR avea, la sfarsitul anului 2010, 66% din rezerva valutara in euro, 24% in dolari si 10% in alte valute. In 2011 ponderea euro a crescut la 76,7%, cea a dolarului a scazut la 14,8%, in timp ce in alte valute BNR mai tine doar 8,5%, din rezerva. In 2009, BNR avea alocata o cota de 63% plasamentelor in euro, 29% celor in dolari si de 8% pentru alte valute.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024