Recunoastere internationala pentru Banca Transilvania
Data publicarii: 23-05-2012 | Finante-Banci
Banca Transilvania a primit premiul Best Local Bank in Romania in cadrul galei anuale Europe Banking Awards, organizata de publicatia EMEA Finance (http://www.emeafinance.com/) in Londra. BT primeste astfel inclusiv recunoastere internationala pentru rezultatele obtinute in 2011.
Horia Ciorcila, Presedintele Consiliului de Administratie al Bancii Transilvania, declara: "Suntem onorati si bucurosi de primirea acestui premiu. Focusul nostru a fost, si in 2011, dezvoltarea sanatoasa a bancii, impulsionarea creditarii si managementul riscului. Am crescut mai ales pentru ca deciziile de business se iau pe plan local. Prin rezultatele obtinute, am confirmat inca o data ca suntem Banca Oamenilor Intreprinzatori din Romania”.
In 2011, Banca Transilvania a obtinut un profit net mai mare cu 35% fata de cel din 2010, iar perioada iulie - septembrie a anului trecut a fost cel mai bun trimestru pentru BT, din ultimii 3 ani. Activele bilantiere ale bancii au marcat o crestere cu 19% fata de 2010, fiind de 25.745 milioane lei, la finalul anului trecut. Banca Transilvania a continuat, in 2011, cresterea creditarii, soldul brut al portofoliului de credite fiind de 15.358 milioane lei, la 31.12.2011, mai mare cu 15% fata de inceputul anului 2011.
Pentru Banca Transilvania, 2011 a fost un an pozitiv si, mai mult decat atat, constituie o baza solida pentru proiectele de business din acest an, orientate spre sustinerea relansarii economiei romanesti si antreprenorilor locali.
EMEA Finance este o revista internationala bilunara, cu informatii si analize destinate mediului financiar din Europa, Orientul Mijlociu si Africa.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des