Romanii au ramas prudenti: Piata creditelor este in continuare amortita
Data publicarii: 26-03-2012 | Finante-Banci
Cererea de credite din partea populatiei a ramas slaba si in prima parte a lui 2012, numarul rapoartelor eliberate de Biroul de Credit la solicitarea bancilor de a afla informatii despre clientii potentiali coborand la 293.000 si respectiv 320.000 de interogari in ianuarie si februarie.
Numarul clientilor potentiali verificati de bancheri la Biroul de Credit crescuse spectaculos in primavara anului trecut pe fondul promotiilor lansate de banci pentru ca ulterior cererea de credite sa se stabilizeze pe palierul de 400.000 de solicitari pe luna. Cererea a scazut insa pe final de an si a ajuns la 350.000 de interogari in luna decembrie 2011.
Chiar daca cererea de credite din ianuarie si februarie s-a redus doar usor fata de aceeasi perioada a anului trecut, media lunara de la inceputul anului a fost cu 28% mai mica decat cea inregistrata pe parcursul intregului an 2011. Per total, cererea de credite crescuse cu 50% anul trecut fata de 2010, numarul interogarilor pentru clientii potentiali depasind 5 milioane.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile