AOAR: Consumul va scadea in 2012, pe fondul reducerii veniturilor
Data publicarii: Astazi, 05-01-2012 | Economie
Economia va fi marcata de o scadere a consumului, in 2012, pe fondul stagnarii veniturilor, solutia redresarii fiind un management competitiv in ceea ce priveste utilizarea fondurilor europene si a alocarilor bugetare, a declarat secretarul general al Asociatiei Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR), Cristian Parvan.
”In 2012, lucrurile vor sta mai rau in ceea ce priveste consumul, din cauza stagnarii veniturilor, ca sa nu spunem din cauza reducerii lor. De asemenea, creditarea este un factor care descurajeaza consumul. Ca solutie, raman investitiile. Sunt multe resurse care pot fi utilizate, cum sunt fondurile europene, dar si alocarile de la buget. Resurse sunt, dar depinde de management, de cum vor utiliza fondurile si cei din plan local. Guvernul trebuie sa fie mai ferm in ceea ce priveste administrarea bugetelor de catre administratiile locale”, a afirmat Parvan, citat de Agerpres.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business