NBG estimeaza o crestere a profitabilitatii in sistemul bancar romanesc in 2006
Data publicarii: 02-10-2006Un alt motiv al imbunatatirii sistemului bancar romanesc o reprezinta prezenta tot mai multor banci straine, care sunt atrase de expansiunea creditului de consum (retail) si de o economie in care gradul de intermediere financiara ramane redus, mai spus analistii NBG.
Ei mai atrag atentia ca privatizarea ultimei banci mari detinute de stat - Casa de Economii si Consemnatiuni (CEC) - a carei finalizare o asteapta la sfarsitul anului, va creste ponderea activelor bancare detinute de banci straine la circa 92%.
"Drept urmare, competitia din sectorul bancar ar trebui sa se intensifice in continuare, ceea ce ar urma sa aduca o presiune suplimentara asupra diminuarii diferentialului de dobanda si ar trebui sa determine bancile sa isi diversifice sursele de venit, precum si sa isi imbunatateasca eficienta si guvernarea corporativa", se mai arata in raportul NBG.
NBG a intrat, impreuna cu OTP Bank din Ungaria, in finala privatizarii CEC. Data de depunere a ofertelor finale pentru achizitionarea pachetului majoritar al CEC de catre cele doua banci va fi facuta publica saptamana viitoare, dupa o intalnire a ministrului finantelor publice, Sebastian Vladescu, cu Comisia de Privatizare a CEC, dupa cum a anuntat, vineri, ministrul.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business