Bucurestiul va fi iluminat eco de sarbatori
Data publicarii: 18-11-2011 | Actualitate
Bucurestiul va fi iluminat festiv de sarbatori cu peste 2,5 milioane de beculete ecologice, incepand cu data de 4 decembrie. Potrivit unui comunicat al Primariei Municipiului Bucuresti (PMB) remis joi AGERPRES, Primaria Capitalei va crea pentru bucuresteni, si nu numai, o atmosfera feerica, prin milioane de beculete care vor impodobi strazile si bulevardele.
La fel ca in marile capitale europene, Bucurestiul va fi decorat exclusiv cu beculete de tip LED, care consuma de zece ori ori mai putin decat cele clasice.
Pe langa milioanele de beculete, Primaria Capitalei a pregatit in acest an un element-surpriza: in premiera, mai multe cladiri emblematice din Bucuresti vor fi impodobite cu holograme cu tematica sarbatorilor de iarna.
Astfel, bucurestenii se vor putea bucura de aspectul inedit pe care il vor imbraca Academia de Studii Economice, sediul vechi al Primariei Capitalei din bulevardul Regina Elisabeta, Cercul Militar National, Universitatea de Arhitectura si Urbanism 'Ion Mincu', dar si locuri reprezentative precum Piata Roma, situata la intrarea in Centrul Istoric.
Proiectiile de tip holograma au costuri mult mai reduse comparativ cu sistemul clasic de iluminat ornamental si au marele avantaj ca nu necesita interventii pe suprafetele cladirilor, reprezentand una dintre putinele practici de iluminat agreate pentru cladirile cu valoare istorica. Proiectiile reprezinta singura solutie prin care se evita interventiile de montare a instalatiilor, uneori agresive, la nivelul fatadei constructiilor, precizeaza PMB.
Traseele bucurestene iluminate festiv, cu ajutorul Luxten, care ofera gratuit sistemele de iluminat, totalizeaza 21,3 kilometri.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des