Moody's: Riscul de default al Romaniei s-a dublat intr-o saptamana
Data publicarii: 29-09-2011 | Finante-Banci
Probabilitatea de intrare in default (incetare de plati) a crescut saptamana trecuta pentru multe state, cele mai afectate fiind economiile emergente, precum Brazilia, Rusia, China sau Africa de Sud, in contextul temerilor privind incetinirea economiei mondiale, se arata intr-un raport Moody's.
Potrivit Moody's, investitorii au vandut active de pe pietele emergente considerand ca exporturile acestora, inclusiv de materii prime, vor fi afectate de criza.
In cazul Romaniei, riscul ca tara sa intre in incetare de plati intr-o perioada de 12 luni era de 0,76% la data de 16 septembrie 2011 pentru a ajunge la 1,35% la data de 23 septembrie 2011. Comparativ, in urma cu un an riscul ca Romania sa intre in incetare de plati era de 1,29%.
De asemenea, probabilitatea ca Grecia sa intre in incetare de plati a atins un nou maxim saptamana trecuta, ajungand la 33,64%, de la 29,73% cu o saptamana inainte.
In Europa, cea mai scazuta probabilitate de default pe 12 luni o au Norvegia (0,06%), Suedia (0,07%), Elvetia (0,08%) si Germania (0,11%). In Europa Centrali si de Est, cea mai scazuta probabilitate de default pe 12 luni o are Estonia (0,24%), urmata de Cehia (0,26%), Slovacia (0,5%) si Slovenia (0,51%).
La nivel global, Statele Unite prezinta cel mai mic risc de default, de numai 0,05%.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii