Ce vor bancherii de la noul regulament al BNR
Data publicarii: 21-09-2011 | Finante-Banci
Banca Nationala vrea sa puna frana creditarii riscante, intr-o perioada in care bancile nu prea mai dau credite. Cele mai lovite vor fi creditarea de consum si cea in valuta - indiferent de destinatie. Bancherii au insa cateva obiectii, plus ca nu se stie daca programul Prima Casa va fi afectat.
Asociatia Romana a Bancilor (ARB) va trimite propunerile sale pentru modificarea proiectului de regulament al BNR privind creditele destinate persoanelor fizice.
Pana acum, bancile au evitat sa se exprime in legatura cu proiectul BNR, insa presedintele ARB si CEC Bank, Radu Ghetea, a indicat cateva dintre nelamuririle si doleantele bancherilor, pentru legea pe care o vede in vigoare pana de Craciun.
"Am ajuns cu totii la concluzia ca este bine, ca unele modificari sunt necesare”, spune Ghetea la The Money Channel si adauga ca unele dintre propunerile BNR sunt preluate din normele de creditare a unor banci comerciale.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des