Rate fara dobanda sau cum resusciteaza bancile creditarea
Data publicarii: 21-09-2011 | Finante-Banci
Intr-o perioada de penurie a imprumuturilor bancare, pe fondul reticentelor de ambele parti, banci si clienti, institutiile de credit dezvolta o noua dimensiune a creditarii: ratele fara dobanda.
Astfel, tot mai multe banci lanseaza programe in cadrul carora cumparaturile cu ajutorul cardului de credit se pot realiza atat la comerciantii traditionali, cat si pe Internet, prin esalonarea valorii tranzactiei intr-un numar stabilit de rate lunare fixe fara dobanda, atat timp cat sumele sunt achitate la termen.
Programele sunt lansate in parteneriat cu marii retaileri locali, al caror specific acopera o arie vasta de interese. Majoritatea bancilor acorda si bonusuri pentru cumparaturile efectuate prin cardul de credit.
Castigul bancii provine, in principal, din comisioanele negociate cu magazinele partenere. Marele castig poate fi considerat, insa, extinderea bazei de clienti eligibili, prin faptul ca respectivii clienti isi activeaza si utilizeaza mai frecvent cardul de credit.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des