Romania, mai performanta decat Anglia. Vezi la ce
Data publicarii: 14-09-2011 | DiverseInflatia anuala in Marea Britanie a crescut la 4,5% in august, in timp ce in Romania aceasta a scazut la 4,25%. Asta face ca pentru data in ultimii 20 de ani preturile sa cresca mai incet in Romania decat in Marea Britanie.
Politica monetara laxa a Bancii Angliei, care tine dobanda cheie aproape de 0, si cresterea fiscalitatii au repercusiuni asupra dinamicii preturilor in Regatul Unit. Astfel, inflatia anuala a crescut luna trecuta cu 0,1 pp fata de iulie la 4,5%, cu mult peste tinta de 2% a Bancii centrale.
Cele mai mari cresteri ale preturilor s-a inregistrat la combustibili si incalzire, imbracaminte (crestere record de 3,7% de la luna la luna), produse de uz casnic.
Preturile din retail au crescut in ultimul an cu 5,2%, si cu 0,2 pp mai mult fata de iulie.
Din datele publicate luni de Institutul National de Statistica din Romania pentru luna august reise ca inflatia anuala a coborat in august la 4,25%, cu 0,35 pp procentuale sub nivelul inregistrat in iulie. Recolta bogata din acest an a facut ca alimentele sa se ieftineasca cu 1,4%.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des