Bursa de la Bucuresti a inchis sedinta de miercuri pe verde
Data publicarii: 01-09-2011 | BursaIndicii Bursei de Valori Bucuresti (BVB) au inchis pe verde sedinta de tranzactionare de miercuri, cu cresteri cuprinse intre 1,63% si 2,88%, cea mai buna evolutie fiind inregistrata de indicele BET-NG, care reflecta evolutia a zece titluri din sectorul energetic de la Bursa.
Rulajul actiunilor listate la BVB era de 37,71 milioane lei (8,93 milioane euro) la finalul sedintei. Cea mai mare lichiditate a fost atrasa de titlurile BRD de 14,94 milioane lei, cotatia lor stagnand, la 12 lei/actiune.
Indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide zece titluri listate la BVB, a crescut cu 1,63%, pana la 4.804,33 puncte, iar indicele compozit BET-C a castigat 1,74%, ajungand la 2.917,41 puncte.
Indicele BET-FI, al celor cinci societati de investitii financiare (SIF), inregistra o crestere de 2,77%, pana la 18.603,77 puncte, in vreme ce indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a urcat cu 1,65%, la 9.607,66 puncte.
Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a castigat 2,02%, pana la 434,61 puncte, iar indicele BET-NG, care reflecta evolutia a zece titluri din sectorul energetic de la Bursa, a urcat cu 2,88%, ajungand la 676,93 puncte.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des