Vrei o masina inmatriculata in Bulgaria? Vezi cat te costa
Data publicarii: 30-08-2011 | Auto
Avand in vedere faptul ca Bulgaria are o legislatie foarte permisiva in ceea ce priveste vehiculele auto la "mana a doua", tot mai multi romani aleg fie sa-si inmatriculeze masinile aduse din strainatate in tara vecina, fie sa cumpere una gata inscrisa peste granita.
In prezent, se estimeaza ca in Romania sunt aproape 100.000 de masini cu numere de Bulgaria, dupa ce soferii au gasit aceasta solutie pentru a scapa de taxa de poluare, care poate ajunge si la cateva mii de euro.
Ziare.com a incercat sa afle pentru dumneavoastra cat costa o masina la mana a doua, inmatricultata in Bulgaria, conform informatiilor de pe site-urile de profil.
De exemplu, pentru un Suzuki Grand Vitara, fabricat in 2001 si cu 153.000 de km parcursi, veti fi nevoit sa platiti 2.750 de euro. Puterea motorului este de 110 cai, iar capacitatea cilindrica de 2.000 cm cubi. Printre specificatii, proprietarul mentioneaza culoarea metalizat, jante de aliaj, inchidere centralizata, geamuri si oglinzi electrice, radio/CD.
Pentru un Nissan Primera, inmatriculat in anul 2000, veti plati 3.000 de euro. Automobilul are 113.000 de kilometri parcursi, un motor diesel de 90 CP, capacitate cilindrica de 2.000 cm cubi. Cutia de viteze este manuala.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii