MKB a preluat 55,3% din Romexterra
Data publicarii: 25-09-2006
"Sumele aferente actiunilor vandute, mai putin impozitul cuvenit castigului net realizat din transferul acestora, vor fi platite in functie de optiunile actionarilor: in contul curent, prin mandat postal sau la casieriile unitatilor teritoriale ale bancii", se mai arata in comunicat.
Vineri a fost ultima zi in care actionarii Romexterra si-au putut vinde actiunile catre MKB pentru pretul de sase lei bucata.
PPF Investments a lansat, joi dimineata, o oferta de achizitionare a intregului pachet de actiuni Romexterra, la un pret brut de opt lei bucata, iar oferta este valabila pana pe 6 octombrie.
In prima zi dupa lansarea ofertei de cumparare a actiunilor Romexterra de catre PPF Investments, 3,5% din actionarii bancii isi vandusera actiunile catre fondul de investitii, in timp ce MKB stransese deja 55% din actiuni cu o zi inaintea inchiderii propriei oferte, au afirmat reprezentantii bancii.
"Tranzactia s-a derulat conform asteptarilor, astfel incat MKB Bank, a treia mare banca din Ungaria, va deveni actionar majoritar al Romexterra Bank pana la inceputul lunii octombrie", a precizat, recent, banca ungara intr-un comunicat.
Reprezentantii bancii ungare MKB, detinuta de a saptea banca din Germania ca marime, Bayerische Landesbank (BayernLB), vor sa dezvolte activitatile bancii Romexterra. "MKB Bank intentioneaza sa extinda reteaua teritoriala a Romexterra Bank pana la 150 unitati la nivelul intregii tari, iar ca o consecinta directa, banca va putea deservi in timp 70.000 de clienti corporativi, inclusiv firme mici si mijlocii, cat si 700.000 clienti persoane fizice", se precizeaza in documentul citat al MKB.
Banca ungara doreste sa ajunga, pe termen mediu si lung, la o cota de piata de cel putin 5,5-6,0%, iar MKB Bank va finanta achizitia prin majorarea capitalului social si prin imprumuturi subordonate, procese aflate in derulare, au mai spus reprezentantii MKB.
Cu active de 1,09 miliarde lei (305 milioane euro) la jumatatea acestui an, Romexterra Bank are o cota de 0,76% din piata bancara romaneasca, potrivit statisticilor bancii centrale.
Strategia BayernLB privind piata romaneasca prevede cumpararea a cel putin 50% plus o actiune pana la sfarsitul lunii septembrie 2006 si preluarea intregului pachet de actiuni al bancii pana la inceputul anului 2007, prin intermediul bancii maghiare MKB, potrivit unui raport prezentat recent de presedintele consiliului director al BayernLB.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii