Cele mai scumpe 10 atacuri cibernetice din istorie
Data publicarii: 22-08-2011 | IT&CAtacurile cibernetice nu sunt simple mijloace de distractie pentru pasionatii de computere, ci adevarate probleme pentru companiile afectate, care ajung sa piarda sume importante de bani din aceasta cauza, arata un studiu al Institutului Ponemon din SUA, specializat in securitatea informatiei.
Potrivit raportului, 59% dintre companiile chestionate au avut de suferit din cauza unui atac informatic in ultimul an, cu costuri care depasesc jumatate de million de dolari. Acestea sunt doar costuri medii din ultimul an, deoarece in istorie au avut loc atacuri cibernetice care au cauzat daune de sute de milioane de dolari. Ponemon a alcatuit un top 10 al celor mai scumpe atacuri cibernetice lansate pana acum.
10. Citigroup
Compania americana de servicii financiare Citigroup a fost afectata anul acesta de cel mai mare atac al hackerilor din istoria proprie. Peste 200.000 de nume, date de contact si numere de cont au fost compromise in urma unui atac prin care hotii au sustras circa 2,7 milioane de doalri de pe cardurile clientilor Citigroup.
9. Titan Rain
"Titan Rain" este numele de cod dat de FBI unui atac informatic asupra securitatii militare americane care a vizat companii precum Lockheed si chiar agentia spatiala NASA. Exista banuieli conform carora cei care au pus la cale acest atac au fost cativa hackeri platiti de guvernul chinez. Costurile sunt greu de estimat, dar intruziunea a ramas in topul celor mai devastatoare atacuri de profil din istorie.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii