Justitia a amorsat o bomba pentru piata Rasdaq
Data publicarii: 06-07-2011 | Bursa
O rezolutie a instantelor judecatoresti in cazul unui litigiu la societatea Arta Culinara SA Cluj ar putea pune pe jar piata de capital romaneasca.
Casa de avocatura Zamfirescu Racoti Predoiu sustine ca decizia din justitie constituie precedent si ar confirma ca piata Rasdaq nu este o piata reglementata.
Dumitru Beze (AIPC): CNVM si Parlamentul trebuie sa gaseasca o solutie prin care pietei Rasdaq sa i se recunoasca statutul de piata reglementata.
Casa de Avocatura Zamfirescu Racoti Predoiu a castigat procesul in care a reprezentat doi actionari minoritari, care detineau impreuna aproximativ 10% din societatea Arta Culinara SA Cluj (ARCU), societate tranzactionata pe piata Rasdaq, ajutandu-i sa obtina recunoasterea dreptului de retragere. Iesirea din actionariat s-a realizat in baza Legii societatilor comerciale, dupa ce initial societatea le refuzase investitorilor acest drept, invocand dispozitiile speciale ale legii pietei de capital.
Casa de avocatura implicata in proces considera ca aceasta rezolutie constituie un precedent in justitia romaneasca, iar aceasta poate fi interpretata ca o validare a faptului ca piata Rasdaq nu are statut de piata reglementata.
Dumitru Beze, presedinte al Asociatiei Investitorilor pe Piata de Capital (AIPC), considera insa ca numai Comisia Nationala a Valorilor Mobiliare (CNVM) si Parlamentul pot decide asupra statutului pietei Rasdaq. El a reiterat pozitia oficiala a organizatiei pe care o reprezinta, potrivit careia piata Rasdaq reprezinta o piata reglementata, iar investitorii din societatile listate pe aceasta piata se afla sub protectia legilor pietei de capital.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău