FMI: Sistemul bancar romanesc a ramas solid
Data publicarii: 04-07-2011 | Finante-Banci
Dupa doi ani de criza, sistemul bancar romanesc a ramas solid, afirma expertii Fondului Monetar International. Intr-o analiza privind evolutia sistemului bancar, acestia remarca faptul ca marile institutii financiare si-au mentinut expunerea si ca majoritatea bancilor a revenit pe plus dupa pierderile din 2010.
Exista insa si riscuri la care Banca Nationala trebuie sa fie vigilenta. Potrivit analizei expertilor FMI, toate bancile din Romania au indicator de solvabilitate peste nivelul cerut de Banca Nationala. In plus, cele noua
grupuri financiare straine ce au semnat initiativa de la Viena si-au mentinut expunerea pe Romania la nivelul de 97 la suta. Specialistii FMI remarca si faptul ca rezultatul cumulat al celor 42 de banci a revenit pe plus in primul trimestru din 2011 dupa pierderea din 2010.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business