Renault lanseaza Duster pe piata din India in 2012
Data publicarii: 21-06-2011 | Auto
Renault va lansa modelul Duster pe piata din India, in a doua jumatate a lui 2012, automobilul urmand sa fie produs integral la uzina de la Chennai, a anuntat, marti, printr-un comunicat, producatorul francez de autovehicule.
Duster face parte dintr-o gama de cinci modele care vor fi lansate de Renault in India pana la finalul anului 2012.
Potrivit Renault, Duster a fost adaptat la conditiile de pe piata indiana, cu dotari specifice, pentru a satisface clientii din aceasta tara in ceea ce priveste pretul si dotarile tehnice.
Lansarea celor cinci modele intr-o perioada de 15 luni reprezinta o premiera nu numai pentru Renault, dar si pentru piata din India. Modelul Fluence a fost lansat in luna mai. Fluence va fi urmat de Koleos, care face parte din segmentul premium SUV. Al treilea model care va fi lansat este Alliance, acesta fiind modelul de baza al gamei. Al cincilea vehicul va fi prezentat la o data ulterioara. Aceste masini vor reprezenta cea mai tanara gama de pe piata indiana, se mai arata in comunicat.
Piata auto din India inregistreaza o crestere anuala de 20%. Pentru acest an sunt estimate circa trei milioane de vehicule, de la 1,2 milioane de vehicule in 2005. Potrivit estimarilor, piata din India ar urma sa ajunga pana in 2015 a patra cea mai mare piata la nivel mondial.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii