A fost reluata constructia parcului eolian din Dobrogea
Data publicarii: Astazi, 03-05-2011 | Mediu
Compania ceha CEZ a reluat lucrarile la ridicarea parcului eolian din Dobrogea, compania urmand sa investeasca in total 1,1 miliarde de euro. Lucrarile se vor incheia cu un an intarziere, adica in 2012.
Parcul eolian este localizat in apropierea satelor Fantanele si Cogealac, fiind una dintre cele mai importante investitii in Romania, tara lovita puternic de recesiune, informeaza Reuters.
Lucrarile ar fi trebuit sa se incheie in acest an, dar ele au fost perturbate si apoi oprite in Cogealac, in luna august a anului trecut, din cauza unei dispute cu autoritatile locale.
"Constructia a fost reluata in luna februarie, iar primele conexiuni si turbine in functiune le vom vedea in a doua jumatate a acestui an", se arata in raportul anual al CEZ, dat publicitatii luni, in care se estimeaza incheierea lucrarilor in 2012.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii