Pretul petrolului ar putea depasi 120 dolari/baril, in scurt timp
Data publicarii: 23-03-2011 | EconomiePretul petrolului ar putea depasi 120 dolari/baril, pe termen scurt, dupa o noua consolidare a cotatiilor in zona de 115-117 dolari/baril, pe fondul conflictelor din Libia si a tragediei tehnologice de la uzina nucleara Fukushima din Japonia, a declarat, Dan Berendel, traderul international si proprietarul Master Chem Oil, singura societate romaneasca de comert exterior cu produse petroliere.
'Nu este usor de facut o previziune asupra evolutiei pretului la petrol in perioada urmatoare, ea depinde semnificativ de evolutia 'la minut' a conflictului din Libia. Daca conflictul va fi de durata, Europa va fi afectata in continuare de lipsa importurilor de petrol din Libia, fapt care va duce la o crestere a cotatiilor. Daca liderul libian va fi inlaturat de la putere, pretul Brent va scadea cu aproximativ doi dolari pe moment. Daca evolutia tragediei tehnologice de la uzina nucleara din Japonia va scapa de sub control, efectul de moment asupra cotatiei Brent va fi asemanatoare.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des
- Programul de sustenabilitate Schneider Electric își urmărește obiectivele sale pentru 2024
- Impozitarea telemuncii transfrontaliere: tendințe și preocupări la nivel european
- Revolut lanseaza versiunea 5 a aplicatiei B2B, Revolut Business