Atentie! Cine nu si-a asigurat locuinta poate fi amendat
Data publicarii: 09-03-2011 | Finante-BanciMinisterul de Interne (MAI) anunta in decembrie 2010 printr-un comunicat de presa prelungirea termenului limita pentru asigurarea obligatorie de la 15 ianuarie la 15 iulie 2011. Comunicatul MAI nu are insa efect de lege, astfel ca proprietarii care nu au polita de asigurare pot fi amendati cu pana la 500 lei.
"Legea 260/2008 privind asigurarea obligatorie a locuintelor este in vigoare si produce efecte. O informare de presa a Ministerului Administratiei si Internelor (MAI), difuzata in data de 15 decembrie 2010, anunta ca termenul limita pana la care trebuie incheiata polita obligatorie, fara a risca amenzi, a fost decalat de la 15 ianuarie 2011 la 15 iulie 2011. Acest comunicat nu are valoare juridica, pentru ca nu este sustinut de o modificare legislativa", a declarat Marius Bulugea, directorul general al Pool-ului de Asigurare Impotriva Dezastrelor (PAID).
Ca urmare a comunicarii MAI, ritmul de vanzare a politelor de asigurare impotriva dezastrelor a scazut considerabil.
Astfel, daca in decembrie se incheiau 12.000 - 14.000 de polite pe zi, in ianuarie numarul a scazut la sub 3.000 pe zi, iar in februarie la 400 pe zi.
"Foarte multi proprietari au inteles, in urma anuntului MAI, preluat de mass-media, ca nu mai sunt obligati sa isi incheie o polita obligatorie. Lucrurile nu stau asa", a spus Bulugea.
Acesta adauga insa ca nu a trimis listele cu cei asigurati/neasigurati catre primarii, astfel ca primarii nu au dat amenzi pana in acest moment.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii