Cum pot somerii sa devina, dupa un an, angajatori
Data publicarii: 28-02-2011 | HR/Cariere
Beneficiarii a doua proiecte finantate din Fondul Social European vor demara afaceri proprii, altii vor primi locuri de munca.
O bursa a locurilor de munca, cursuri de operare a calculatorului si de comunicare in limba engleza, precum si training pentru a deprinde "arta" de a conduce afaceri sunt cateva dintre obiectivele proiectelor "Antreprenoriat si ocupare inovativa" si "Pentru combaterea Somajului - eCompetente". Acestea vor fi implementate intr-un interval de 12 luni, in regiunea Bucuresti-Ilfov, de Asociatia Inter Concordia, in parteneriat cu Asociatia Europa pentru Dezvoltare Umana si compania European Consulting.
"Ne-am propus ca, in cadrul bursei locurilor de munca sa reunim angajatori, furnizori de formare profesionala si, bineinteles, persoane aflate in cautarea unui loc de munca. In perioada urmatoare, vom avea intalniri cu someri si persoane care doresc sa se angajeze, urmand ca in lunile aprilie-mai sa identificam domeniile in care acestia isi pot desfasura activitatea si sa putem asigura pregatirea suplimentara necesara", spune Eder Bogatu, managerul proiectelor.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii
- EY România - Directiva DEBRA încurajează companiile să-și finanțeze investițiile mai mult prin capitaluri proprii în detrimentul împrumuturilor la terți
- DAN AIR a transportat 206.000 de pasageri în primul an de operare în Bacău
- DefCamp 2024: Peste 2000 de specialisti s-au reunit pentru a aborda provocarile cibernetice tot mai complexe
- Studiu EY: Lipsa de abilități și legislație împiedică adoptarea extinsă a GenAI de serviciile financiare din Europa
- SigurantaOnline: Cum să evitați capcanele digitale în sezonul cadourilor
- Fitch acordă Băncii Transilvania rating-ul investment grade
- Opinie Deloitte: Sanctiuni mai blande pentru erori in raportarea RO e-Transport la primele abateri
- Genesis Property: 6 angajați din 10 au revenit la modul de lucru full-time la birou. Top managerii vin cel mai des