Se scumpesc hainele, avertizeaza specialistii
Data publicarii: 18-02-2011 | LifestyleNe asteapta scumpiri si in domeniul confectiilor. Hainele se vor scumpi dupa ce pretul bumbacului a explodat cu 40% de la inceputul acestui an. De altfel, bumbacul s-a tot scumpit si anul trecut, iar producatorii de textile si imbracaminte avertizeaza ca in preturile hainelor se vor reflecta costurile tot mai mari de productie.
Costurile cu materia prima reprezinta 25-50% din costul final al hainelor
Bumbacul s-a scumpit pe bursele de marfuri, din cauza ca India, al doilea mare producator din lume, a anuntat ca si anul acesta va exporta cantitati limitate, mult mai mici fata de cererea existenta.
Livra de bumbac costa acum peste 2 dolari pe bursele americane. Un pret record. Din ianuarie 2010 pana acum, pretul bumbacului a crescut cu peste 155 de procente.
Specialistii avertizeaza ca preturile ridicate ale materiei prime se vor reflecta in industria de textile si imbracaminte.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY România: Războiul fiscal-tarifar între SUA și restul lumii - unde e România?
- Meta Estate Trust anunță un profit net de aproape 11 milioane de lei în 2024, creștere de 15%
- Studiu EY Vehicule Electrice: Încărcarea inteligentă și bidirecțională devin esențiale pentru reducerea costurilor, stabilitatea rețelei și integrarea de regenerabile
- Piata hoteliera din Romania atinge un nou maxim, inregistrand cel mai mare numar de turisti din ultimele 3 decenii
- Banca Transilvania - rezultate financiare 2024
- Grupul BCR, rezultate 2024
- Banca Transilvania și OTP Bank România au devenit o singură bancă
- Studiu Deloitte: utilizarea inteligenței artificiale generative va dubla consumul de energie electrică al centrelor de date la nivel global până în 2030
- Cushman & Wakefield Echinox a asistat Kinstellar pe parcursul întregului proces de relocare a biroului în Globalworth Tower
- Studiu Deloitte: companiile imobiliare din sectorul comercial estimeaza o crestere a veniturilor in 2025
- Deloitte România a asistat investitorul imobiliar M Core Group în preluarea unui portofoliu de șapte mall-uri de la MAS PLC
- Rating VEKTOR maxim pentru comunicarea BT din 2024 cu investitorii și acționarii
- Record: Utilizatorii Revolut din România au realizat peste un miliard de tranzacții, în 2024
- Polița de călătorie standard nu acoperă accidentele survenite în timpul practicării sporturilor de iarnă
- EY România - Regulamentul UE împotriva defrișărilor: riscuri mari și amenzi de 4% pentru companii